WOW! ITCorner – Krzysztof Ryk z Antologic

Opracowane przez: Paulina Baszak

Opublikowany dnia 10 lutego, 2023

5

Jak odblokować wzrost firmy, który był skutecznie utrudniany przez stare oprogramowanie? Jak doszło do współpracy Antologic z amerykańską firmą Prove? O szczegółach tych dwóch projektów opowiada nam Krzysztof Ryk z Antologic.

 

Antologic

Od 2007 roku wspiera średnich i dużych klientów w projektowaniu i implementacji dedykowanego oprogramowania w Javie i Vue.js. Tworzą systemy webowe, cyfryzujące i wspierające głównie procesy B2B, a ich specjalizacja to szyte na miarę backoffice’owe rozwiązania dla większych przedsiębiorstw (CRM, DMS, Workflow oraz integracje). 

Oprócz gałęzi bespoke, mają kompetencje w komercyjnych platformach: SAP Hybris czy Adobe Experience Manager. Działają na kilku rynkach, ich klienci ulokowani są zarówno w Europie (Niemcy, Szwajcaria, UK, Polska) jak i w USA.

ANTOLOGIC MOŻE BYĆ TWOIM PARTNEREM BIZNESOWYM w implementacji projektów w Javie oraz Vue.js, zarówno w modelu Team Augmentation jak i projektów in-house.

 

Antologic – 2 projekty, o których powinieneś wiedzieć

Krzysztof Ryk, COO&Co-owner Antologic pochwali się dzisiaj dwoma projektami, jednym sprzed kilku lat, który dał im duży impuls wzrostowy i drugim, który wydarzył się w dużej mierze dzięki ITCorner.

 

Projekt 1: Likwidacja szkód

W pierwszym przypadku, mieliśmy okazję zbudować rozwiązanie, które zrewolucjonizowało pracę w jednej z czołowych polskich firm, która zajmuje się likwidacją szkód ubezpieczeniowych. To klasyczny, ale bardzo często powtarzający się w naszej historii przykład tzw. “cyfrowej transformacji”, w której przedsiębiorstwo nie jest już w stanie pracować na obecnych systemach, które to albo są przestarzałe, albo niezintegrowane ze sobą, albo po prostu nie pozwalają na skalowanie biznesu. Kombinacja tych trzech elementów skierowała do nas klienta, który poszukiwał sposobu na odblokowanie potencjału wzrostu, który był skutecznie utrudniany przez stare oprogramowanie.

Zaczynając od analizy potrzeb, którą wykonaliśmy wspólnie z Bartoszem (CEO), z wieloma pracownikami, z różnych działów firmy, zbudowaliśmy dokumentację wraz z wymaganiami. W oparciu o przygotowane dokumenty stworzyliśmy system, który zastąpił stare, niewydajne i niezintegrowane ze sobą rozwiązania klienta. System wspomagał konsultantów od momentu zgłoszenia szkody: już na etapie “podniesienia słuchawki”, po numerze telefonu, system prezentował dane polisy ubezpieczeniowej poszkodowanego i był w stanie określić możliwy poziom wsparcia. Następnie skupiliśmy się na procesie obsługi szkody (min.: wysłanie najbliższej i najtańszej lawety na podstawie danych zbieranych przez nasze aplikacje mobilne, dokumentacja i koordynacja sprawy), wreszcie po likwidację i rozliczenie szkód z wszystkimi podwykonawcami. 

Wielu pracowników klienta mocno wątpiło czy taki system może w ogóle powstać, bo “z każdym Podwykonawcą to my inaczej rozliczamy” i “To jest takie skomplikowane, że na to algorytmów nie ma”. 

Takie systemy właśnie lubimy najbardziej, od realizacji pierwszego minęło już wiele lat i ćwiczenie powtórzyliśmy kilkunastokrotnie z innymi klientami. Za każdym razem udawało się stworzyć coś szytego na miarę, jednocześnie bardzo skomplikowanego pod spodem, a prostego i wydajnego dla użytkowników. 

 

Projekt 2: Prove

 Drugi temat, z którego jesteśmy bardzo dumni to projekt dla Prove, czyli amerykańskiej firmy która świadczy usługi z zakresu zautomatyzowanego potwierdzania tożsamości klientów i wykrywania potencjalnych nadużyć dla różnego rodzaju instytucji finansowych. 

Kontakt z klientem rozpoczął się dzięki pomocy Michała Zachera, członka ITCorner, CEO Vazco, który przedstawił nas sobie. Dzięki tej rekomendacji dużo łatwiej było nam rozmawiać i wreszcie wejść w pierwszą współpracę. 

Projekt rozwijał się stopniowo, na początku wysłaliśmy do klienta jednego z naszych Javowych Tech Leadów, po kilku miesiącach dołączyły do niego kolejne dwie osoby, później kolejne i tak doszliśmy do kilkunastoosobowego zespołu, który od 3 lat wspiera oddziały Prove zarówno w EU jak i USA.

Zespół pracuje przy core’owym produkcie, wspiera klienta nie tylko w kwestiach technicznych ale także w procesowych. Historycznie to była nasza pierwsza przygoda z dużą różnicą w strefach czasowych, ale udało się znaleźć rozwiązania, które adresują wszystkie tego typu problemy.

Powiązane artykuły

Największe wydarzenie branży mobile w Polsce – MTC już w marcu! Największe wydarzenie branży mobile w Polsce – MTC już w marcu!

Dokładnie 28 i 29 marca 2023 roku w Krakowie odbędzie się kolejna edycja konferencji – Mobile Trends Conference. Event odbędzie się stacjonarnie w Metropolo Kraków by Golden Tulip, ale można wziąć w nim udział również online. Będą dwa dni, sześć ścieżek tematycznych oraz gala rozdania nagród z imprezą networkingową. Biznes znowu ma gdzie świętować! Read More

Czytaj więcej
WoW! ITCorner – Współpraca Vazco/QuantUp/IDEACTO/Alfa-net WoW! ITCorner – Współpraca Vazco/QuantUp/IDEACTO/Alfa-net

Martha to nowoczesny system zarządzania windami wyposażony w funkcję interakcji głosowej i rozpoznawania twarzy, uczący się zachowań i przyzwyczajeń jej użytkowników, nagrodzony w konkursie PropTech Festival 2022. Nie doszłoby do jego powstania, bez współpracy w ramach ITCorner. Przeczytajcie historię o innowacyjnym projekcie Vazco, QuantUp, IDEACTO i Alfa-net dla firmy ZREMB. Read More

Czytaj więcej
Razem można więcej – rozmowa z Karoliną Charewicz-Jakubowską, dyrektor zarządzającą ITCORNER Razem można więcej – rozmowa z Karoliną Charewicz-Jakubowską, dyrektor zarządzającą ITCORNER

Razem można więcej – rozmowa z Karoliną Charewicz-Jakubowską, dyrektor zarządzającą ITCORNER razem można więcej – rozmowa z karoliną charewicz-jakubowską, dyrektor zarządzającą itcorner Razem można więcej – rozmowa z karoliną charewicz-jakubowską, dyrektor zarządzającą itcorner Przeczytajcie wywiad z Karoliną, która podzieli się swoim doświadczeniem z zarządzania wyjątkową organizacją, jaką… Read More

Czytaj więcej
WoW! ITCorner – Marcin Kręcioch z Edisonda WoW! ITCorner – Marcin Kręcioch z Edisonda

Sprawdźcie jak Edisonda stworzyła nową globalną platformę intranetową dla 130 000 pracowników w 30 krajach, rozmieszczonych w ponad 130 różnych biurach, kopalniach i hutach. Read More

Czytaj więcej

Zapisałeś się do naszego newslettera

Sprawdź skrzynkę mailową i potwierdź swoją subskrypcję.