Jak wyzwolić w firmie nową energię dzięki zaangażowaniu społecznemu?

Razem z organizacją Tech To The Rescue zaprasiliśmy członków ITCorner na spotkanie menedżerskie #1 „Jak wyzwolić w firmie nową energię dzięki zaangażowaniu społecznemu. Tech To The Rescue w praktyce”.

Spotkanie poprowadził Jacek Siadkowski, Managing Director Tech To The Rescue, a jego gośćmi byli: Wojciech Szwajkiewicz, CEO Droids On Roids, oraz Karolina Długosz, Head of Sustainability w Netguru – przedstawiciele firm zaangażowanych w TTTR.

 

spotkanie-menedżerskie-1

 

Jakub Jarosz: Jak to się wszystko zaczęło?

 

Jacek Siadkowski: Zaczęło się od Tomka Karwatki z Divante. W marcu 2020 r., podczas pierwszego lockdownu przedstawiciele wielu firm byli po prostu przerażeni tym co się dzieje. Z drugiej strony świat IT sobie poradził i wielu ludzi zaczęło myśleć o tym, jak pomóc. Powstawały różne oddolne inicjatywy, w tym ta zainicjowana przez Tomka – prosty spreadsheet, który wysłał do zaprzyjaźnionych ekspertów i firm. Już następnego dnia było tam 30 osób, a w ciągu pierwszych 2-3 tygodni 100 firm, które w początkowym okresie działania zrobiły ponad 20 projektów dla sektora NGO. Wtedy pojawiłem się w projekcie. Dzięki doświadczeniu w usługach technologicznych (SW) dla 3 sektora, udało mi się zaangażować w projekt ludzi z Ashoka (Międzynarodowa Organizacja Innowatorów Społecznych), a także takie firmy jak Netguru. Łącznie w Tech To the Rescue – jako Founding Partners – na tym etapie zaangażowało się 11 firm, a my pozyskaliśmy finansowanie na pierwszy rok działania.

 

JJa: Jaki jest cel i horyzont czasowy projektu?

 

JSi: Mamy dwie perspektywy. Długofalowo chcemy, żeby pomoc pro bono i low bono stały się branżowym standardem, a co za tym idzie, żeby podnieść poziom absorpcji nowych technologii przez organizacje non profit (NGO). Cele krótkoterminowe to dotarcie z pomocą do pół miliona osób na całym świecie, pozyskanie około 60 inicjatyw. W tym momencie mamy już pierwsze wyniki, na przykład w ostatnim kwartale udało nam się doprowadzić do współpracy 13 organizacji z 11 krajów z firmami IT (póki co głównie z Polski). Te organizacje na co dzień zmieniają życie ponad 300.000 ludzi i 100 milionów zwierząt. Kluczowe są dla nas współprace z międzynarodowymi organizacjami parasolowymi, jak np. wspomniana Ashoka, ale też z regionalnymi, jak klastry i organizacje technologiczne.

 

JJa: Jak procentowo rozkłada się udział poszczególnych partnerów z Polski i zagranicy w projekcie?

 

JSi: W tym momencie, jeżeli chodzi o trzeci sektor, to pół na pół, natomiast jeżeli chodzi o firmy, to 75% nadal jest z Polski.

 

JJa: Jak układacie sobie pracę w samej organizacji i poza nią?

 

JSi: W zespole mamy na ten moment dwie osoby, ale wspierają nas firmy założycielskie i partnerzy z Ashoka (wolontariuszami i specjalistami). W połowie tego roku mamy plan zwiększenia zespołu. Na zewnątrz szukamy inkubatorów i akceleratorów innowacyjnych NGO (sektor 3), a po stronie biznesu partnerstw z organizacjami, takimi jak ITCorner czy SoDA. 

 

JJa: Jak przekonujecie firmy do udziału w projekcie, jak dbacie o to, żeby biznes nie wygrał z działalnością społeczną (darmowe delegowanie zespołów programistów)?

 

JSi: Mamy świadomość tego zagrożenia, ale opieramy się też mocno na relacjach i jak do tej pory mamy dobre doświadczenia. Oczywiście w miarę rozwoju będziemy musieli zaadresować ten problem, mamy już coś w stylu Kodeksu Rycerza (zestaw dobrych praktyk), komunikujemy, że to obie strony są odpowiedzialne za projekty, i jak nagle firma musi wycofać zespół, to gwarantuje znalezienie zastępstwa, tak żeby praca nie poszła w piach. Liczymy też na to, że międzynarodowy zasięg inicjatywy i szum jaki robimy, pozwoli nam pozyskiwać partnerów godnych zaufania. Pod koniec 2020 roku inicjatywa została wyróżniona m.in. w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2020”.

 

JJa: Dziękuję za rozmowę. Wszystkich członków ITCorner zapraszamy już 28 stycznia o 14 na spotkanie menedżerskie, podczas którego wraz z Wojtkiem Szwajkiewiczem (CEO w Droids on Roids) oraz Karoliną Długosz (Head of Sustainability w Netguru) będziecie opowiadać o tym “Jak wyzwolić w firmie nową energię dzięki zaangażowaniu społecznemu. Tech To The Rescue w praktyce”.

 

JSi: Zapraszam serdecznie!