Strategiczne trzy wymiary – gdzie jest, a gdzie może być twoja firma IT?

Jak wygląda kultura biznesowa firm IT w Polsce? Jakie modele biznesowe reprezentują i jakie kierunki rozwoju obierają? Na te pytania odpowiedział Grzegorz Motriuk, Community Manager w ITCorner, podczas autorskiego webinaru “Strategiczne trzy wymiary – gdzie jest, a gdzie może być twoja firma IT?”.

Na wstępie – ogólna ocena kondycji polskiego biznesu

Grzegorz na podstawie swojego doświadczenia oraz przeprowadzonych badań zauważył, że wiele polskich firm krótko funkcjonuje na rynku. Polska ma najniższy wskaźnik długodystansowości biznesu w Europie, mamy także skłonność do braku lub nieprawidłowej oceny ryzyka prowadzenia działalności (tu, niechlubnie, przodujemy na świecie).

Krótkodystansowe działanie bez porządnej oceny ryzyka sprawia, że polskie przedsiębiorstwa często nie planują kolejnych inwestycji, co prowadzi do rozwoju i skalowania biznesu. Dlatego też istotną kwestią jest objęcie konkretnych i przemyślanych strategii, zarówno sprzedażowych jak i marketingowych, ale też związanych ze skalowalnością i opłacalnością biznesu.

Modele biznesowe – strategiczne trzy wymiary

W kolejnej części spotkania Grzegorz przedstawił 3 modele biznesowe:

  1. „Procedure” – to model oparty na optymalizacji prostych procedur, konkuruje szybkością działania i ceną. 
  2. „Grey hair” – jest strategią wynikającą z wieloletniego doświadczenia (firmy lub jej pracowników), konkurującą stabilnością, dojrzałością i minimalizacją ryzyka.
  3. „Brains” – oparty na najnowszych trendach i technologiach, eksperymentacji i wymyślaniu rozwiązań. Konkuruje innowacyjnością i podejmowaniem się nieistniejących wcześniej wyzwań.

Firmy oparte o procedury łatwo jest skalować zatrudniając nowych pracowników, wyuczając ich fachu niedużym nakładem środków finansowych, a zysk związany jest z ilością realizowanej pracy. Jednak taka firma nie jest szczególnie rentowna. Firmę działającą według „gray hair” buduje się latami, zyskując doświadczenie i zaufanie. Natomiast firmy „brains” trudno się skaluje, jej rozbudowywanie wymaga dużego kapitału, jednak jest najbardziej rentowna.

Grzegorz uważa, że polski rynek IT obecnie znajduje się pomiędzy „procedure” a „gray hair”. Mamy dużo firm posiadających doświadczenie i będących wiele lat na rynku, jednocześnie dbających o optymalizację kosztów (np. zatrudnianie młodych i „tańszych” pracowników). Jest to też skorelowane z branżą usługową, bazującą na znanych technologiach i rozwiązaniach.

Jak jeszcze można klasyfikować modele biznesowe?

  1. body/team leasing – polega na rekrutacji ludzi do projektów, którzy są “wypożyczani” za prowizją. Dużą rolę w takich firmach odgrywa dział HR. Taki model jest łatwo skalowalny, a ryzyko biznesowe jest niskie.
  2. projekty/managed services – to kompleksowe usługi end-to-end, firma bierze odpowiedzialność za cały projekt. Ryzyko biznesowe i skalowalność w tym modelu szacuje się między średnim a wysokim. 
  3. Consulting – to firma doradcza, szkoleniowa, audytująca i sugerująca adekwatne rozwiązania, natomiast nie zajmująca się realizacją i wdrażaniem projektów. Ryzyko biznesowe jest wysokie, a skalowalność trudna.